Information från valberedningen:
Årets föreningsstämma närmar sig och vi i valberedningen söker dig med vilja och möjlighet att engagera dig i Brf Fredhäll.
För att en förening ska fungera krävs det att alla engagerar sig efter förmåga. Din bostadsrätt är en stor investering. Nu har du chansen att bidra till att Brf Fredhäll förvaltas på bästa sätt, och därigenom även din investering. Vill du engagera dig i styrelsen, valberedningen, som revisor eller på annat vis? Kanske känner du en granne som hade varit en perfekt kandidat? Hör av dig! Föreningen behöver alla möjliga former av engagemang, både nu och i framtiden. Om inte schemat går ihop riktigt just nu, men kanske till nästa stämma, så är det bra att redan nu ha kontakt med valberedningen.
Styrelsens arbete den kommande tiden kommer bland annat fokusera på stora underhållsprojekt. Vi söker därför i synnerhet efter medlemmar med erfarenhet av fastighetskompetens, ekonomi och avtal. Kunskap inom IT och kommunikation finns det också alltid behov av, och om du är revisor och kan tänka dig att engagera dig som förtroendevald så vill vi gärna höra från dig.
I vanlig ordning är det absolut viktigaste man kan bidra med just sitt engagemang. Sakfrågor kan man lära sig och styrelsens målsättning är att den alltmer skall jobba strategiskt snarare än operativt. Vi vill därför gärna höra från dig även om du inte känner att du besitter några av de uttryckliga sakkunskaper vi nämnt. Alla har något att bidra med, så länge det finns en vilja och ett intresse av att hjälpa vår förening utvecklas.
De nya styrelseledamöterna utses till föreningsstämman som kommer hållas senare i vår.
Kontakta valberedningen om du har frågor, vill anmäla ditt intresse eller nominera någon som du tycker skulle passa för uppdraget.
Maila din intresseanmälan (eller nominering) till valberedningen snarast men senast 25 april.
Mail: valberedning@brffredhall.se