Hoppa till innehåll

Info kring föreningens hemsida

Den 2/1 så släcktes föreningens hemsida ner, detta var på grund av att hemsidans pre-numerations funktion hade blivit utsatt för en SPAM- attack och ca 700 nya prenume-ranter skrev upp sig under 4 veckor. Dessa var så kallade SPAM-bootar och gjorde så att en det larmade hos vår IT-leverantör. Efter att styrelsen tillsammans med våra IT-leverantörer felsök och vidtagit åtgärder, kunde hemsidan öppnas och fungera som vanligt igen. Åtgärder är tagna för att detta ej ska ske igen.

Det är en väldigt olycklig slump och otroligt frustrerande att hemsidan går ner så tätt inpå att vi ska byta bredbandsleverantör, vid en tidpunkt då information är av största vikt.

Vi beklagar att detta skett.

Framåt så kommer hemsidan vara föreningens informationskanal ut till våra medlemmar.