Hoppa till innehåll

Bokning av gymmet

Styrelsens ambition är att temporärt, så länge pandemin håller i sig, införa ett bokningssystem i gymmet. Tekniska begränsningar av Aptussystemet har dock satt käppar i hjulet för en smidig och snabb lösning. Medan styrelsen ser över detta uppmanas alla som nyttjar gymmet att visa hänsyn och följa Folkhälsomyndighetens rekommendationer.

Styrelsen har tidigare beslutat att föreningens nyrenoverade gym ska fungera enligt drop-inprincipen och således ej vara bokningsbart, precis som tidigare.

Önskemål om att kunna boka gymmet under covid-19-pandemin har dock inkommit från ett flertal boende, och det är styrelsens målsättning att temporärt införa ett bokningssystem.

Föreningens bokningssystem Aptus, omkring tjugo år gammalt, sätter dessvärre begränsningar för vad som går att göra rent tekniskt, och just nu är alla så kallade slotar i systemet upptagna av våra tvättstugor, bastu, föreningslokal, arbetsplatser, mötesrum och gästlägenheter. Styrelsen jobbar på att hitta en lösning.

Styrelsen